Facebook Yalan Haberleri Tespit edecek

Özellikle Amerikada yapılan seçimlerde spekülasyon yapıldığına dair bilgiler çıkınca facebook ve google yalan haberler için ciddi adım atmaya başladılar. Önce google spam sayılabilecek bir çok içeri ve siteyi aramalardan çıkardı. Bir çok news kayıtlı web sitesinin kaydını iptal etti.

Benim gibi bir çok webmaster bu konuda mağdur olsada, aramaları iyileştirmek adına son günlerde çok ciddi güncelleştirmeler yaptı. Google’nin ardından facebook’ta yalan haberler için çeşitli algoritmalar kullanılacak.

Yalan haberleri engelleyebilmek adına habere yapılan yorumlar ve kullanıcıların tepkilerini ölçümleyerek haberin doğruluğuna karar verecek.  Bir çok haber 3. taraf doğrulama sitelerine yönlendirilecek ve doğrulanan haberleri gösterecek. Haber doğrulaması yapılamayan facebook  gönderileri ise saklanacak.

Yalan haberler için araçlar ilk olarak ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde test ettikten sonra tüm dünya için uygulanmaya başlanacak.  Bunun için Haberlerin yanında doğrulamayı gerçekleştirebileceği makaleler yayınlayarak haberleri doğruluğunu test etmeye çalışacak. Şimdilik doğrulamanın nasıl yapılacağını tam olarak belli değil. Önümüzdeki günlerde facebook yalan haber doğrulama işleminin gerçekelmesinden sonra netleşecek.

facebook yalan haberleri doğrulayacak

Peki arkadaşlar siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Tamamen yapay zeka ve robotlar yardımıyla haberlerin ve bilgilerin doğruluğu test edilebilir mi?

Bizce;

Kesinliği test edilebilir bilgilerin doğrulaması yapılabilir ancak muallak olan bilgilerin doğruluğunun tespiti çok zor olacaktır. Örneği facebookta her zaman yapılıdığı gibi bir sanatçının ölüm haberi yayılırsa bunu doğrulamak kolay. Ancak bir trafik kazasında neler olup bittiğini doğrulamak anlık olarak mümkün değil.

Diyelim ki bir noktada bir olay oldu. Bombalar patladı böyle şeylerin doğruluğunu doğrulamak için belirli bir zamana gerçek kaynaklardan gelen bilgilere ihtiyaç olduğu için doğrulama zor olacaktır.

Yorum Yap