İnstagram Hikayeler Fotoğraf Boyutu Ayarlama

İnstagramda hikaye parlaşırken yüklediğimiz fotoğrafların boyutunu kırparak yayınlıyor. Peki ideal fotograf boyutu kaç pixel olmalıdır? Fotoğraflarınızın kırpılmadan tam olarak hikayelerde görünmesini istiyorsanız telefonunuzda fotoğraf boyutunu ayarlayarak düzgün çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İnstagram ve facebook sosyal paylaşım siteleri tamamıyla görsel üzerine kuruludur. Yayınladığınız fotoğraflar güzel değilse bir anlam ifade etmiyor ve beğeni almıyor. Paylaştığınız fotoğrafların herkes tarafından beğenilmesini istiyorsanız standart ölçülerde ve olduğu gibi yayınlanabilen resimler yüklemelisiniz.

İnstagram Hikayeler Fotoğraf Boyutu

Arkadaşlar instagramda paylaşmanız gereken fotoğrafın orjinal boyutu 9:16 olmalıdır. Yani çektiğiniz resimler 900x1600px ve katları şeklinde olursa yayınladığınız fotoğraflar kırpılmadan olduğu gibi yayınlanır. Aynı şekilde 1080×1920 px ölçülerinde çekim yaparsanız olduğu gibi görünür.

instagram hikayeler fotoğraf boyutu

Genellikle telefonunuzun kamera ayarlarında fotoğraf boyu ayarlamalarını yaparken bu ölçülere göre yaparsanız olduğu gibi paylaşabilirsiniz.  Benim telefonum büyük resimleri 2340×4160 boyutunda çekiyor buda instagram için 9:16 oranında bir resimdir.

Fotoğrafın Boyutunu Düzenleme

Farklı bir boyutta olan fotoğrafları basit fotoğraf düzenleme uygulamaları ile istediğiniz boyuta getirip yayınlayabilirsiniz.  Bunun için;
Adobe Photoshop Express gibi basit ve kullanışlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Hemen herkesin telefonunda bulunması gereken bir uygulama.

Adobe Lightroom Mobile son dönemde kullanılan en iyi mobil fotoğraf düzenleme araçlarından birisi. Dİğer bir çok uygulama olmakla birlikte herhangi birisini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Arkadaşlar instagramda takipçi kasmanın en doğal yollarından birisi olan ilgi çekici ve güzel çekilmiş fotoğrafları paylaşmaktır. Kenarları kırpılmış düzensiz görünen bir resim kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Bu yazımızda sizin için yazdığımız instagram hikayeler fotoğraf boyutu ayarlama yaparak takipçilerinizin gözüne hoş gelecek paylaşımlar yapabilirsiniz.

Yorum Yap